Világbajnoki tippek süllő pergetéshez

Világbajnoki tippek süllő pergetéshez

Minden módszernek megvan a maga tudásbázisa. A gyakorlat és az elméleti tapasztalat, a vízen töltött idő hozza azokat a mesterfogásokat, tippeket, amikből ebben az írásban kicsit szemezgetünk. Ha kíváncsiak vagytok a témába vágó videónkra is, akkor nézzétek meg, hogy Bosánszky Péter és Hipszki Róbert, hogy csinálták ez a Desedán 2024 első pecáján, céljuk pedig nem más volt, mint a népszerű hazai ragadozónk, a süllő megfogása. A süllő horgászata izgalmas és érdekes, hiszen ezek a halak, ha jól esznek igazi csillaghullást, igazi élménypecát produkálnak.

2024.12.13.

Miért olyan népszerű a süllő?

Sokan állítják, hogy a süllő kapása, amely váratlanul és erőteljesen érkezik, semmivel sem összehasonlítható élményt nyújt. Mások szerint a süllő népszerűségét inkább a sült süllő íze adja. Legyen az alapvető indok bármelyik is, nekünk a Jadabónál mindkettő simán érthető, mert mi is így gondoljuk😊 Szóval bármi is legyen az ok, az vitathatatlan, hogy a süllő az egyik legkedveltebb ragadozó halfajta Magyarországon.

A bevágás technikája

A süllő megakasztásának kulcsa a megfelelő bevágás. Sokan úgy gondolják, hogy erős, széles mozdulattal kell a horgot beültetni a hal szájába, mivel a süllő pofája csontos. Azonban a csontos szájrész vékony hártyával van borítva, így egy gyors, csuklóból végrehajtott, rövid mozdulat sokkal hatékonyabb lehet. A gyors mozdulatok sebessége és az erő a fizika makacs szabályai szerint négyzetesen arányos, így egy rövidebb de gyors mozdulattal nagyobb erőt fejtünk ki, mint a hosszan és lassan végrehajtott súlyos bevágásokkal.

Horog választás

A horog minősége kulcsfontosságú. Az éles, vékony, mikró szakállas horgok használata jóval hatékonyabb, mint a vastag, súlyos horgoké. Ez egy az egyben minőségi és nem mennyiségi kérdés. Az élesebb horog jobban üti át a hal száját, miközben kevesebb sérülést okoz.

A zsinór kérdése

A fonott zsinór használata a pergetés során szinte elengedhetetlen, nem nyúlik, közvetlenebb kapcsolatot biztosít a csalival és fárasztás közben a hallal. Azonban a fonott zsinór csomótűrő képessége alacsony, fontos a megfelelő kötési technikák alkalmazása: amivel nem hibázhatunk az az FG csomó. Ez a kötés különösen hasznos a fluorocarbon előkék és a fonott zsinórok összekötésére.

Kapcsok használata

A pergető horgászatban talán még egy kicsit fontosabb, hogy jó minőségű kapcsot használjunk. Sokszor nyitjuk, sokszor zárjuk, nagy az igénybevétel. Annál pedig tényleg nincs bosszantóbb amikor a kapocs rossz. Fontos, hogy megfelelő anyagvastagságú és alakú kapcsokat válasszuk, ezek nem hajlanak el és stabil fogást biztosítanak. Sok jó kapocs van a piacon, mi jelenleg a Yarie kapcsait találjuk a legjobbnak.

Vezetési technikák

A csali vezetése állóvízben különösen fontos. Az egyik legjobb technika, hogy miután a csali a fenékre ér, a bot hegyét megemeljük, majd lassú, de határozott orsómozdulatokkal fellebbentjük a csalit. Ezzel egy laza, hosszabb ideig tartó mozgást hozunk létre, így tudjuk a csalit a megfelelő ideig a "támadási zónában" tartani. Egy másik módszer - az előzőnek a teljes ellentéte - a csali zuhanási sebességének növelése nehezebb fejek használatával. Ezt hívjuk döngölésnek, és ez az agresszív csalivezetés egyértelműen az aktívan táplálkozó halakra céloz.

Fárasztás

A süllő fárasztásánál fontos, hogy ne laza zsinórral dolgozzunk. A zsinór lazulásával esélyt adunk a halnak, hogy kirázza a horgot. A legjobb, ha lassú, egyenletes húzással húzzuk magunk felé a halat, miközben a botot kb. 45 fokos szögben tartjuk. Ha a horgunk nem ütötte át a pofát és csak a hártyát fogja, elég egy apró kontroll-vesztés és a halunk már búcsúzik is. Ez persze nem azt jelenti, hogy bármilyen mélységből és túlméretes felszereléssel „kicsapjuk” a halat a vízből. Fontos itt is az aranyközépút megtalálása. A süllőhorgászat igazi kihívás, de a megfelelő technikák, felszerelés és gyakorlat birtokában hatalmas élményt nyújt, nem véletlenül a legnépszerűbb hazai ragadozóhalas peca.

süllőyarievarivasdecoy